Starší Slováci sa na dôchodok tešia. Mnohí veria, že doňho nikdy nepôjdu

Slováci sa dôchodku obávajú, ale zároveň sa naň tešia. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu agentúry FOCUS pre Asociáciu dôchodkových správcovských spoločností. Prieskum ukázal výrazné rozdiely vo vnímaní dôchodku medzi tými, ktorí si sporia v 2. pilieri, a tými, ktorí nie.

Slováci sa dôchodku obávajú, ale zároveň sa naň tešia. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu agentúry FOCUS pre Asociáciu dôchodkových správcvských spoločností. Prieskum ukázal pomerne výrazné rozdiely vo vnímaní dôchodku u ľudí, ktorí si sporia v 2. pilieri a u tých, ktorí nie.

Mladí na dôchodok nemyslia, starší sa tešia

Obavy z budúcnosti na dôchodku trápi veľkú časť obyvateľstva. Podľa prieskumu až 42 % opýtaných vyjadrilo znepokojenie, ako si budú môcť zabezpečiť dôstojný život po odchode z pracovného trhu. Na druhej strane, necelá tretina, najmä mladší ľudia, nad dôchodkom vôbec nepremýšľa. Zaujímavým faktom je, že iba pätina respondentov sa na dôchodok teší, pričom s pribúdajúcim vekom sa táto radosť zvyšuje. Muži sa na dôchodok tešia viac ako ženy, konkrétne 27 % mužov oproti 16 % žien.

Šesť percent opýtaných uviedlo, že do dôchodku nepôjdu, respektíve budú pracovať aj po dovŕšení dôchodkového veku. Tento názor sa však nevyskytuje v žiadnej vekovej skupine nad hranicou desiatich percent.

Obavy z dôchodku sú percentuálne podobné vo všetkých vekových skupinách, pričom sa pohybujú medzi 39 % a 44 %. „Tých 21 percent, ktorí uviedli, že sa na dôchodok tešia, patria do vekovej kategórie 55 rokov vyššie. Respondenti, ktorí sa nezaoberajú dôchodkom sú tí mladší. Tí, ktorí odpovedali, že sa dôchodku obávajú, sú rozprestretí vo všetkých vekových kategóriách. A zaujímavé je, že viac sa tešia do dôchodku muži ako ženy,“ povedal riaditeľ agentúry FOCUS Martin Slosiarik.

Slováci sú presvedčení, že dôchodcovia sa majú zle

Pohľad verejnosti na súčasný život dôchodcov na Slovensku je prevažne negatívny. Až tri štvrtiny opýtaných veria, že dôchodcovia často čelia finančným problémom. Len desatina respondentov je presvedčená, že dôchodky na Slovensku stačia na slušný život, zatiaľ čo 12 % opýtaných sa k tejto otázke nevedelo vyjadriť.

Záujem o informácie týkajúce sa fungovania dôchodkového systému nie je medzi obyvateľmi príliš vysoký. Viac ako polovica opýtaných informácie aktívne nevyhľadáva, ale prečíta si ich, keď sa k nim dostanú. Naopak, takmer tretina opýtaných aktívne vyhľadáva informácie o dôchodkoch a možnostiach, ako si šetriť na dôchodok. Najväčší záujem (42 %) o tieto informácie je vo vekovej skupine 55 – 64 rokov. Viac ako desatina opýtaných tejto téme nevenuje pozornosť vôbec.

Respondenti, ktorí sa na dôchodok tešia, zároveň deklarujú aj vyšší aktívny záujem o informácie (51 % z nich).

Čo ohrozuje dôchodky na Slovensku

Viac ako dve tretiny opýtaných uviedli, že sú zapojení v prvom pilieri dôchodkového systému, čo je povinný solidárny pilier. Sporeniu v druhom pilieri sa venuje 60 % respondentov, pričom takmer polovica si sporí aj iným spôsobom, ako je odkladanie peňazí na účet v banke alebo pravidelné investície. Tretí pilier využíva 39 % opýtaných.

Najväčšie hrozby pre budúce dôchodky vidí viac ako polovica respondentov v častých zmenách zákonov a demografickom vývoji, ktorý vedie k úbytku populácie v produktívnom veku. Politické konflikty a závislosť od jedného zdroja dôchodkov považuje za ohrozenie menší, ale stále významný počet opýtaných (29 % a 24 %). Iba jedno percento respondentov verí, že dôchodky neohrozuje nič, a desatina nevedela na túto otázku odpovedať.

Viac ako tretina respondentov (37 %) uviedla demografickú hrozbu ako najväčšie ohrozenie budúcich dôchodkov. Tento názor odráža rastúce obavy z dlhodobej udržateľnosti dôchodkového systému na Slovensku. „Zaujímavé je, že ľudia, ktorí si sporia v druhom pilieri, si viac uvedomujú ohrozenie dôchodkov demografiou a ďalšími faktormi,“ uzavrel Martin Slosiarik.

Návrat hore