Približne tretina ľudí na Slovensku poberá nejakú dôchodkovú dávku. Je to najvyšší podiel dôchodcov v celej EÚ. Vyplýva to z najnovších dát Eurostatu. Zároveň ale na dôchodky dávame relatívne málo peňazí, tvoria totiž pomerne nízku časť HDP.
Každý tretí obyvateľ Slovenskej republiky poberá od štátu nejaký druh dôchodku v rámci sociálnej ochrany, čo predstavuje 33,2 % obyvateľstva. Tento podiel je najvyšší v celej Európskej únii. Informuje o tom Štatistický úrad SR. Napriek tomu, že dôchodky poberá tak veľká časť obyvateľov, celkové sumy vyplatené na dôchodky tvoria iba 8,6 % hrubého domáceho produktu (HDP), čo je jedna z najnižších hodnôt v EÚ.
Dôchodcov je veľa, peňazí málo
Podľa aktualizovaných dát Eurostatu, európskeho štatistického úradu, sa Slovensko umiestnilo na 19. mieste z 27 krajín EÚ, pokiaľ ide o výdavky na dôchodky vyjadrené ako podiel z HDP. Priemer EÚ v roku 2021 bol 12,9 % HDP, pričom na dôchodky a penzie sa vynaložilo približne 1 882 miliárd eur. Najvyššie podiely výdavkov na penzie mali Grécko (16,4 %), Taliansko (16,3 %), Rakúsko (15 %) a Francúzsko (14,9 %).
Slovensko sa priblížilo k opačnému koncu rebríčka, kde krajiny ako Írsko (4,5 %), Malta (6,4 %), Maďarsko (7 %) a Litva (7,1 %) vynakladajú najnižšie podiely svojho HDP na dôchodky. V rámci EÚ vzrástol objem finančných prostriedkov vyplatených na dôchodky počas roka 2021 medziročne o 2,8 %, avšak kvôli rýchlejšiemu rastu ekonomiky pomer k HDP klesol. V roku 2020 bol tento podiel 13,6 %.
Najväčšiu časť výdavkov na dôchodky v rámci EÚ, konkrétne 79,9 %, tvorili starobné dôchodky. Pozostalostné dôchodky predstavovali 12 % z celkových výdavkov, invalidné dôchodky 7,9 % a dôchodky v nezamestnanosti len 0,2 %.
Najmenej dôchodcov živí štát na Cypre
Každý štvrtý obyvateľ EÚ poberal aspoň jeden typ dôchodku, čo predstavuje 27,2 % populácie. Najväčší podiel poberateľov dôchodkov mala práve Slovenská republika s 33,2 % obyvateľov. Nasledovali Luxembursko, Litva a Estónsko, kde dôchodky poberalo 32 až 33 % obyvateľstva. Okolité krajiny, ako Česko, Rakúsko a Poľsko, mali nižšie, ale stále nadpriemerné hodnoty, približne 28 % obyvateľov. Maďarsko bolo výrazne pod priemerom únie s 22 % obyvateľov poberajúcich dôchodok.
Najmenšie podiely obyvateľov poberajúcich dôchodky mali Cyprus (19 %), Malta (19,2 %) a Španielsko (21,1 %). Tento trend ukazuje rôznorodosť prístupov jednotlivých krajín k sociálnej ochrane a finančnej udržateľnosti dôchodkového systému. Slovensko, napriek vysokému podielu dôchodcov v populácii, vynakladá relatívne nízke sumy na dôchodky, čo je v kontraste s niektorými inými krajinami EÚ, ktoré investujú väčší podiel svojho HDP do sociálnej ochrany dôchodcov.